SVE POSJETE SU UZ PRATNJU VODIĆA
CJENIK ULAZNICA
ZA MUZEJ I KNJIŽNICU
Posljednja bosanska kraljica
Osobito omiljena među pukom ostala je posljednja bosanska
kraljica Katarina. Slijedom tragičnih povijesnih događanja oko pada bosanske države Katarina je napustila Bosnu i okončala svoj teški životni put u Rimu. I danas žene u Kraljevoj
Sutjesci nose crne marame kao znak poštovanja i žalosti za posljednjom bosanskom kraljicom.
Kraljevski dvor Grgurevo
Ruševine dvora nalaze se na brežuljku zvanom Grgurevo, u blizini Franjevačkog samostana i crkve. Jedan dioruševina nalazi se i na susjednom obronku koji od Grgureva odvaja potok Urva.
Godine 1969. – 1970. otkopani su temelji ili zidovi nekoliko
objekata: crkve, istočne palače i zapadnog dijela dvora.
Crkva, dvorska kapela, kako se navodi u povelji kralja Tvrtka I. iz 1378, posvećena je sv. Grguru.
VIŠE
Kraljevski grad Bobovac
Podigao ga je ban Stjepan II. Kotromanić u prvoj polovici 14. stoljeća, a sjedištem bosanskih vladara ostao je od bana Stjepana II. Kotromanića, preko svih
bosanskih kraljeva, pa sve do prestanka bosanske samostalnosti i turskog osvajanja (1463.) Prvi put se u pisanim dokumentima spominje 1349. U njemu se čuvala bosanska kraljevska kruna. Tu se nalazila i kraljevska grobna kapela, u kojoj su bila sahranjena tri bosanska kralja: Stjepan Ostoja, Tvrtko II.
Kotromanić i Stjepan Tomaš.
VIŠE
Rukotvorine
Vez na hrvatskoj narodnoj nošnji iz Kraljeve Sutjeske autentičan je po izgledu, načinu izrade
i višestoljetnoj tradiciji. Priča kaže da je vezenju križeva Sutješčanke naučila posljednja bosanska kraljica Katarina, koju je narod volio zbog njene jednostavnosti, skromnosti i bliskosti s pukom.